Znanost
Najhladnija molekula u svemiru
Stvorili su ga na MIT-u, gdje su na nekoliko sekundi uspjeli dovesti mikroskopsko tijelo na temperature blizu apsolutne nule.
Tim američkih istraživača s Massachusetts Institute of Technology (MIT) stvorio je molekulu koja je na nekoliko trenutaka postala najhladnije tijelo u poznatom svemiru.
Apsolutno hladno. Najniža temperatura koja se može postići u makroskopskom sustavu je 0 kelvina (kratica K), što odgovara -273,15 °C. Na apsolutnoj nuli (čisto teorijski) čestice koje čine sustav sve su u svom osnovnom stanju, to jest, na najnižoj mogućoj razini energije; elektroni se prestaju kretati i lijepe za jezgru, dok se atomi tijela lijepe zajedno, postajući praktički nepokretni.
Jurnjava za nulom.
Kako bi proučavali određena posebna svojstva materije, kao što je supravodljivost ili superfluidnost, znanstvenici su često pokušavali reproducirati temperature u laboratoriju koje su što bliže apsolutnoj nuli, u jednom slučaju čak uspijevajući postići negativne vrijednosti , iako za beskrajno malo vremena.
U laboratorijima MIT-a, tim predvođen fizičarom Martinom Zwierleinom uspio je “zamrznuti” niz molekula na temperaturi od 500 nanokelvina, čime je efektivno došao do 500 milijarditog dijela apsolutne nule.
Tehnika.
Kako bi proizveli svoje molekule, istraživači su koristili plinovitu smjesu natrija i kalija, koja je ohlađena na gotovo nulu kombiniranim djelovanjem magnetskog polja i laserske zrake. Prvi je tjerao atome natrija i kalija da se zalijepe, smanjujući tako njihovo kretanje (i kinetičku energiju koja stvara toplinu) koliko god je to moguće. Laser je umjesto toga služio za “ispuštanje” energije iz sustava, dovodeći je (gotovo) na minimalnu razinu.
Cilj blizu? Ultrahladno tijelo održavalo je temperaturu blizu ledišta 2,5 sekunde. “Vrlo smo blizu temperature na kojoj kvantna mehanika igra važnu ulogu u kretanju molekula”, objašnjava Zwierlein. Eksperiment, čiji su rezultati objavljeni u Physical Review Letters , predstavlja kamen temeljac za buduća istraživanja.
Znanstvenici će zapravo pokušati usavršiti tehniku produljenja vremena i daljnjeg spuštanja termometra, s ciljem da se konačno mogu promatrati svojstva materije o kojima se do sada samo teoretiziralo u knjigama fizike.
Focus it- izvor
HOP -portal na Telegramu