Nova zamjenica šefa NATO-a -Sjevernomakedonka; kojoj su Srbi izboli pradjeda sa 80 uboda nožem jer je bio za Bugarsku

0
3726

Nova zamjenica šefa NATO-a u rodbinskoj je vezi s Nikolom Grašeskim – ministrom za vrijeme Tita.

Ovo ćete naći u biografiji Radmile šekerinske, nove zamjenice šefa NATO-a. Ono što ona prešućuje, vjerojatno da se ne bi zamjerila srpskim šovinistima je zvjersko ubojstvo njenog pradjeda od strane Srba, jer se borio za ujedinjenje Makedonije sa Bugarskom.
Zvjersko ubojstvo prosrpskih šovinista prema  akteru oslobađanja Makedonije od srpstva i njezinog ujedinjenja s Bugarskom je platio životom  pradjed novoizabrane zamjenice glavnog tajnika NATO-a Radmile Šekerinske – aleksandar šekerinov iz Štipa. Vidi se i kako je promijenjeno prezime, da nema veze sa Bugarima. Na isti način mnogim su pravoslavcima u BiH mijenjana prezimena i nacionalnost.

O ovome zločinu govori dokument Državne agencije “Arhiv” kojim njezina prabaka Radka Šekerinova od bugarskih vlasti traži da joj zbog zasluga njezina supruga daju mirovinu.

Novac je gotovo odmah pušten temeljem Zakona o mirovinama branitelja oslobodilačkog rata, donesenog u siječnju 1943. godine. Prema arhivima, udovica Aleksandra Šekerinova dobila je odštetu od bugarske države.

Njezin djed po majci, Nikola Grašeski-Grašeto, bio je ministar energetike Savezne Republike Makedonije u Jugoslaviji, a kasnije i veleposlanik u Rumunjskoj.

Sama Šekerinska mu je prije 2 godine posvetila pohvalnu objavu na društvenim mrežama. Piše da ga odavno nema, ali ostala su sjećanja na njegova česta izbivanja i radosne dolaske kući, te mnoge šale koje još spominju i oslovljavaju ga sa “striče”, što teško mogu objasniti ljudima izvan svoje obitelji.

Objavila je i fotografiju kako je Tito išao u posjet Saveznoj Republici Makedoniji na puštanje u rad hidroelektrane Vrutok – najveće hidroelektrane u zemlji.
Šekerinska nije spominjala ništa o svojoj drugoj obitelji.

Ali 1943. godine u pismu bugarskim vlastima njezina prabaka priča potresnu priču da je njezin suprug 9. svibnja 1928. izboden nožem 80 puta do neprepoznatljivosti.

Obitelj je živjela na selu Trol (50 km istočno od Skoplja ). Aleksandar Šekerinov otišao je na tržnicu u susjedno mjesto Sveti Nikole i krenuo se vraćati  domau 19 sati navečer, ali nikada nije stigao kući. Oko sat vremena kasnije pronašao ga je načelnik sela koji je prolazio istom cestom. Tijelo je bilo unakaženo. Tijelo je identificirano kao Aleksandra Šekerinova. To su godine u kojima je današnju Sjevernu Makedoniju kontrolirala Srbija.

Ubojice i nalogodavci nisu otkriveni.U srpskim medijima kruže verzije, ali ništa nije uvjerljivo dokazano.
Radka Šekerinova sve je to opisala u svom zahtjevu za mirovinu od 30. travnja 1943., kada je Skopljem upravljala bugarska uprava. U dokumentu stoji i da njezin život pod srpskom kontrolom u posljednjih 15 godina nije bio nimalo lagan, zbog svog supruga Aleksandra Pophristova Šekerinova.

Nakon njegove smrti, sama se brinula za njihova troje djece, odgajala ih u bugarskom duhu, budući da su ga srbijanske vlasti cijelo vrijeme sumnjičile za političku bliskost sa Bugarskom.

Radka u zahtjevu  izjavljuje da ispunjava uvjete iz zakona – nije primala nikakvu drugu mirovinu ili mjesečni prihod veći od 2500 BGN, ne pripada organizacijama protiv postojećeg državnog sustava, da se nije ponovno udavala i da je iz poznate bugarske obitelji Šekerinov iz Štipa.

Kao jamci za udovicu potpisale su se tri osobe, među kojima je i djed budućeg premijera Nikole Gruevskog. Nakon toga izvadila je i potvrdu okruga da je bugarskog podrijetla.

Od 30. travnja 1943. god. prabaka današnje zamjenice šefa NATO-a počela je primati mirovinu iz Bugarske, ali samo do kraja kolovoza 1944. godine, kada se Bugarska povukla s područja današnje Sjeverne Makedonije.
O tragičnoj sudbini njezina pradjeda Aleksandra pisao je i predsjednik VMRO-a Ivan Mihailov. U  svojih sjećanjima govori o protojereju Hristu Šekerinovu, ocu seoskog tajnika-inkasatora koji je uboden 80 puta nožem.
Popat je bio član Okružnog komiteta VMRO-a u Štipu i zbog toga su ga srpske vlasti u listopadu 1922. uhitile i osudile na 15 godina zatvora.

Aleksandrov brat – Boris, umire 1916. godine u Prvom svjetskom ratu u bitci između bugarskih i rumunjskih trupa kod Tutrakana.
No, zašto se današnja zamjenica šefa NATO-a ne preziva kao njezin pradjed?

Vjerojatno se to dogodilo nakon Drugog svjetskog rata, kada je Skoplje ušlo u sastav Jugoslavije. Kasnije se njen otac oženio Elenom Grašeskom, kćerkom Nikole Grašeski-Grašeta iz Bitole. A 1972. god Rođena je Radmila Šekerinska.

Sve to ne spominje se u njezinoj službenoj biografiji. Kaže da je bila potpredsjednica vlade od 2002. do 2006. godine. s portfeljem europskih integracija i koordinacije inozemne pomoći.
U njezinoj karijeri su dva mandata ministrice obrane u vladama Zorana Zaeva od 2017. do 2020. , te 5 puta  zastupnica socijaldemokratske stranke SDSM. Bila je i njegova predsjednica 2 godine, ali je nakon poraza na izborima 2008. dala ostavku.

Da politička tragedija bude veća , kao političarka kritizirala je Bugarsku zbog stavljanja veta na članstvo Sjeverne Makedonije u Europskoj uniji.

Tom prilikom je izjavila: „Ne želimo biti taoci mračnih strana balkanske povijesti. Imamo povijest na koju smo ponosni, ali moramo pokušati riješiti probleme.”

O mraku u obitelji niti slova.

Hop hop

HOP -portal na Telegramu

https://t.me/hopportal