Leucolea, drevna i rijetka bijela maslina iz Kalabrije:
Malo tko zna za postojanje takozvanih “bijelih maslina”.
Ova drevna sorta reproducirana je u Rossanu. Biljka, koja je u vrijeme Magna Graecia bila rasprostranjena po cijeloj Kalabriji, posebno u blizini bazilijskih samostana, nazvana je “leucolea”, što znači bijela maslina, zbog obilježja njenih koštunica koje ostaju bijele čak i kad potpuno sazriju.
Leucolea je drevna sorta masline koja preživljava u divljini, posebno u Kalabriji, a posebnost joj je bijelih plodova. Prije veraisona masline izgledaju prekrasne zelene boje, kao i kod drugih sorti, ali kasnije egzokarp ne postaje pigmentiran i ostaje bijel. Obično, naime, u vrijeme veraisona unutar ploda dolazi do razgradnje klorofila i povećanja proizvodnje antocijana koji maslinama daju karakterističnu crno-plavu boju.
Kod Leucocarpa je, međutim, blokirana sinteza pigmenata i, unatoč smanjenju klorofila, nema povećanja antocijana. Prema povijesnim izvorima, tadašnji bazilijanski redovnici dali su snažan poticaj nekim uzgojima i vjerojatno su se brinuli o ovim stablima maslina kako bi ih koristili u svojim djelatnostima.
Ulje leucolea se, naime, nazivalo i “krizmanim uljem” i koristilo se u vjerskim obredima za pomazanje svećenika i visokih bizantskih carskih dužnosnika, u ceremonijama krunidbe careva, a prije svega kao sveto ulje u vjerskim obredima poput krštenja, krizme i bolesničko pomazanje.
Hop
HOP -portal na Telegramu