Pothvat Ukrajine – operaciji “Paukova mreža” – pisati će o tome u udžbenicima ratovanja

0
1142

O ovom pothvatu Ukrajine – operaciji “Paukova mreža” – će se doista pisati u udžbenicima ratovanja.
Dakle uputiti u Rusiju tko zna kojim putem barem pet kontejnera na pet šlepera, a na svakom kontejneru na krovu postaviti skrivenu kutiju sa 50 malih dronova s eksplozivom, a sve radi napada na čak pet ruskih aerodroma (meta napada zračne luke Djagilevo, Olenja, Belaja i Ivanovo, i baza kod Murmanska) sa strateškim bombarderima – koji redovito razaraju ukrajinske gradove.
Pa dovesti sve šlepere do cilja i preko satelitske veze aktivirati sve dronove i navoditi ih na strateške bombardere.
Ukratko – uništeno blizu polovice ruskih strateških bombardera. A najljepše je od svega to što Rusija više ne proizvodi niti zna proizvesti te strateške bombardere.
U jednom popodnevu je svijet postao sigurniji jer je uništen dio ruskih potencijala za dostavu nuklearnih projektila.- piše Tonči Tadić na svome profilu.
Neki mediji analiziraju da su rusi izgubili više od 36% svog strateškog zrakoplovstva kao rezultat ukrajinske specijalne operacije “Paučina”, – novinar Vitaliy Glagola

FB_IMG_1748985286966

Prema njegovim riječima, krajem svibnja u zračnim bazama Belaya i Olenya nalazilo se 79 Tu-22M3, 17 Tu-95MS, 7 Tu-160, kao i MiG-31, Il-78M, An-12 i An-96.

U napadu je onesposobljeno više od 40 zrakoplova.

Glagola je napomenuo da je značajan dio ruskog strateškog zrakoplovstva stacioniranog u zračnim bazama bio neprikladan za borbene letove – “bez resursa ili u popravku”. Ali: „Upravo su borbeno spremna vozila meta napada SBU-a.“

FB_IMG_1748985235649

Ne bih se složio sa navedenom formulacijom “36 posto svog strateškog zrakoplovstva”. Ovo sam danas napisao u odgovoru na jedan upit u komentarima na objave:

Rusija je imala otprilike: Tupoljev Tu-95MS oko 47 zrakoplova, Tupoljev Tu-160 oko 15 do 16 zrakoplova i Tupoljev Tu-22M3 oko 56 zrakoplova, znači ukupno oko 118-120 zrakoplova.

Za vrijeme rata je uništeno/izgubljeno desetak letjelica. Sami brojevi letjelica se drastično razlikuju,ovisno od izvora,ovo je nabrojnija opcija koja postoji. Kod ovog brojanja treba znati kako se u zrakoplovstvu računa ukupan broj letjelica.

Otprilike trećina ukupnog broja letjelica je operativna i leti, druga trećina je na redovnom održavanju i remontima a jedna trećina služi za skidanje dijelova i potrebe popravaka.

U najboljem slučaju rusija je imala cca 70-80 ispravnih bombardera, od toga polovica ispravnih koja je mogla letjeti a polovica na održavanju i popravcima.

Preostao im je dio onih na održavanju i remontima za koje nije sigurno hoće li i kada će imati dostatno dijelova za stavljanje u operativno stanje.

Ostala im je trećina zrakoplova koja služi za takozvanu kanibalizaciju – skidanje dijelova.- piše Domagoj Franić na svome profilu.
Kao što sam i predvidio, u Rusiji je započela fobija od kamiona – ogromne prometne gužve pogodile su Irkutsku regiju i svaki teretni kamion se pregledava.

Nedavno sam objasnio zašto je Ukrajina odlučila javno otkriti toliko informacija o operaciji “Paukova mreža”. Otkrivanjem kako je operacija izvedena – uključujući korištenje skrivenih dronova unutar kamiona-mamaca koji su prešli 5000 kilometara ruskog teritorija – Ukrajina je Rusiji nametnula i psihološke i ekonomske troškove.

-Sada je svaki ruski teretni kamion potencijalna prijetnja. Svaki vozač je osumnjičenik. Kao rezultat toga, ruske vlasti su prisiljene:
– Preusmjeriti resurse na inspekciju i praćenje domaćih prometnih ruta
– Povećati nadzor i unutarnju sigurnost na desecima tisuća kilometara autocesta
– Usporiti vojnu i civilnu logistiku diljem zemlje
– Nepovjerenje prema vlastitim građanima – posebno privatnim vozačima i izvođačima radova – potičući paranoju i uska grla

I danas to već vidimo u akciji.

Rusija paniči. Zaustavlja kamione, blokira ceste i pokreće potpune mjere suzbijanja logistike iz straha da bi se još jedan napad dronovima mogao skrivati na vidiku.

I zapamtite: prijevoz radioaktivnog oružja čini otprilike 70% ukupnog volumena tereta u Rusiji.

Ovo je veliki udarac ruskom gospodarstvu.- piše Roman Sheremeta.

TREĆI UKRAJINSKI NAPAD NA KRIMSKI MOST
Ukrajina je danas, 3. lipnja 2025. treći put napala Krimski most.
U napadu je korišten ukrajinski podvodni dron torpedo “Marička”, dužine 6m, širine 1m , dometa 1000 km, sa vjerojatno blizu jednu tonu eksploziva. Ovdje je opis drona – torpeda:
https://united24media.com/latest-news/the-crimean-bridge-was-just-struck-underwater-ukraine-has-a-drone-for-that-8844
Točka ukrajinskog napada su bili podmorski čelični piloni na kojima počiva most. Naime svaki od betonskih stupova mosta se oslanja na podmorske čelične cijevi – pilone zabijene u morsko dno. To je najranjiviji dio mosta, kojeg je nemoguće popraviti.
Rusi su doduše zaštitili površinske dijelove mosta očekujući napad ukrajinskih površinskih morskih dronova, no nisu očekivali podvodni napad torpedom. Ovdje nije riječ o manjem oštećenju, nego o nepopravljivom strukturnom poremećaju mosta.
Plutače ne mogu zaštititi ruski most od udara ukrajinskog torpeda, kao što ni ruske avione u zračnim bazama od ukrajinskih dronova ne mogu zaštititi kamionske gume poslagane na krilima aviona!
Ovdje imate lijepu analizu:
https://www.youtube.com/watch?v=uSxhzH7bwPI

Vrlo jasna poruka glavnog tajnika NATO-a:
SAD podržavaju članak 5. Povelje NATO o međusobnoj obrani zemalja članica, te uz to SAD jamče “nuklearni kišobran” Europi.
Glavni tajnik NATO-a ujedno moli lidere država članica NATO-a da te dvije poruke proslijede svojoj javnosti kroz medije.

https://youtu.be/6VT9LVyA2-E?si=HqX-fbUQKKItgQE6

HOP -portal na Telegramu

https://t.me/hopportal