SPC NA OSNOVU NEZAKONITOG BROJA PAROHIJA U HRVATSKOJ DIŽE OGROMAN NOVAC I PLAĆE SVEĆENSTVA

0
5415

U razgovoru sa stručnim osobama za vjerska pitanja saznali smo da u Hrvatskoj SPC radi doslovno što želi i da sama krši svoj donijeti zakon o parohijama, što su u katoličkom ustroju župe. U Hrvatskoj ima preko četri stotine parohija SPC (župa), iako mnoge prohije nisu usklađene sa zakonikom SPC-a. Za osnivanje parohija mora biti u mjestu najmanje 300 srpskih domova, a najviše 500 srpskih domova. U Smiljanu, mjestu rođenja Nikole Tesle osnovana je parohija, iako u selu ima svega dva pravoslavca.

Članak 21 (SPC)

Crkvenu općinu sačinjava jedna ili više parohija.

Parohije u jednom mjestu sačinjavaju jednu crkvenu općinu. Iznimno, gdje je preko 50.000 pravoslavnih duša može se obrazovati i više crkvenih općina.

Članak 22

Parohija je zajednica pravoslavnih lica koja stoje pod duhovnim rukovodstvom jednog parohiskog svećenika.

U jednom mjestu može biti više parohija, i više mjesta mogu sačinjavati jednu parohiju i jednu crkvenu općinu.

Članak 23

Parohiju čine najmanje 300, a najviše 500 pravoslavnih domova. Iznimke mogu biti u onim mjestima i krajevima gdje terenske i druge prilike ne dopuštaju takvo grupiranje parohije.

Dom je svaka zasebna pravoslavna obitelj: supruzi s djecom ili bez ove, ili uopće obiteljska zadruga, koja ima jednog starješinu, ai punoljetna inokosna lica, koja vode zasebno kućanstvo.

Na području Hrvatske ima oko 45 ooo pravoslavnih vjernika srpske nacionalnosti, a prema broju parohija ispada da u Hrvatskoj ima najmanje 260 000 pravoslavca srpske nacije ako su u domu samo dvije osoba. Ovaj ogroman nesrazmjer guli naš proračun, jer nezakonito su osnovne neke parohije, a svećenici zbog velikog broja parohija imaju i znatno veću plaću, što se vidi iz našeg zakona.

Članak 23.

Da bi Srpska pravoslavna crkva u Hrvatskoj mogla na doličan način nastaviti svoje djelovanje na promicanju općeg dobra, Republika Hrvatska će joj mjesečno davati iz godišnjeg državnog proračuna iznos koji odgovara dvjema bruto osnovicama za izračun plaća javnih i državnih službenika i namještenika pomnoženim sa brojem parohija, koliko postoji u Republici Hrvat­skoj na dan stupanja na snagu ovoga Ugovora u skladu sa stavkom 2. ovoga članka.

Episkopski savjet Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj će svake godine do 1. studenog dostaviti ovlaštenom državnom uredu popis novih ili ukinutih parohija. U taj popis neće ulaziti parohije koje nemaju stalnog paroha, kao i novoosnovane parohije koje u gradu broje manje od 1500 vjernika, a na selu manje od 500.

Sredstva obračunata prema odredbi ovoga članka daju se za namjene označene u odredbi članka 17. stavka 2. Zakona. U novčani iznos, o kojem se govori u stavku 1. ovoga članka, osim troškova za uzdržavanje duhovnika i drugih vjerskih službenika, uključeni su i troškovi izgradnje i uzdržavanje crkava, crkvenih zgrada i vjerskih središta koja nisu u popisu kulturnih dobara, te doprinos za karitativnu djelatnost Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj.

Kada jedna parohija opslužuje tri ili više parohija iznos iz stavka 1. ovoga članka uvećava se za 25 % za tu parohiju.

Iznos iz stavka 1. i 4. ovoga članka i članka 22. ovoga Ugovora dostavljat će se Episkopskom savjetu Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj, odnosno njegovom središnjem fondu.

Članak 23.

Da bi Crkve mogle na doličan način nastaviti svoje djelovanje na promicanju općega dobra, Republika Hrvatska će godišnje dati iz državnog proračuna iznos koji odgovara:

Evanđeoskoj (Pentekostnoj) crkvi u Republici Hrvatskoj 168

(Crkvi Božjoj 30, Evanđeoskoj /Pentekostnoj/ crkvi 98, Kristovim pentekostnim crkvama 40)

Kršćanskoj adventističkoj crkvi u Republici Hrvatskoj 224

(Kršćanskoj adventističkoj crkvi 189, Reformnom pokretu 35)

Savezu baptističkih crkava u Republici Hrvatskoj 171

(Savezu baptističkih crkava 141, Kristovim crkvama 30)

bruto osnovica za izračun plaća javnih i državnih službenika i namještenika.

Sredstva utvrđena prema odredbi ovoga članka daju se za namjene označene u odredbi članka 17. stavka 2. Zakona.

U novčani iznos, o kojem se govori u stavku 1. ovoga članka, uključeni su troškovi za uzdržavanje svećenika i drugih vjerskih službenika, pastoralno djelovanje i dušobrižničku skrb, troškovi izgradnje i uzdržavanja crkava, crkvenih zgrada i vjerskih središta, koja nisu u popisu kulturnih dobara, te doprinos za karitativnu djelatnost Crkava.

Iznos iz stavka 1. ovoga članka dostavljat će se na račun pojedine Crkve.

Ustanove iz ovoga članka dužne su poštivati zakone Republike Hrvatske o financijskom poslovanju.

Odredbe ovoga članka počet će se primjenjivati prve proračunske godine nakon sklapanja ovoga Ugovora.

I dok medijska javnost stalno napada katoličku zajednicu ona od SPC-a osniva nezakonito parohije i na osnovu toga muze državni proračun.

Ivica Račan pokazao je koliko nestručno i zlonamjerno je potpisivanje ugovora sa SPC-om, time postaje jedan ništavan ugovor i njime je omogućio SPC da do danas digne iz proračuna oko pola milijarde kuna na osnovu ništavnog ugovora. Bilo je to 2002 godine, a SPC se tek 2004 uvodi u registar vjerskih zajednica!

VLADA REPUBLIKE HRVATSKE

3109

Na temelju članka 30. stavka 3. Zakona o Vladi Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 101/98, 15/2000 i 117/2001), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 12. prosinca 2002. godine, donijela

ZAKLJUČAK

1. Prihvaća se Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj o pitanjima od zajedničkog interesa, a koji je sastavni dio ovog Zaključka.

2. Ugovor iz točke 1. ovog Zaključka potpisat će, u ime Vlade Republike Hrvatske, Ivica Račan, predsjednik Vlade Repub­like Hrvatske.

Klasa: 070-03/02-03/02
Urbroj: 5030109-02-3
Zagreb, 12. prosinca 2002.

Predsjednik
Ivica
Račan, v. r.

Vlada Republike Hrvatske, na temelju članka 40. i 41. Ustava Republike Hrvatske, članka 9. stavka 1. Zakona o pravnom položaju vjerskih zajednica (»Narodne novine« broj 83/02, u daljnjem tekstu: Zakon),

i

Srpska pravoslavna crkva, odnosno njen organski dio u Republici Hrvatskoj, kojeg čine eparhije: Zagrebačko-Ljubljanska; Gornjokarlovačka; Dalmatinska; Slavonska i Osječko-Poljska i Baranjska (u daljnjem tekstu: Srpska pravoslavna crkva u Hrvat­skoj), a na temelju članka 69. točke 17. i članka 70. stavka 24. Ustava Srpske pravoslavne crkve i odluke Svetog arhijerejskog sinoda broj 3081/ZAP.1444 od 2. prosinca 2002. godine, imajući u vidu njenu ulogu u vjerskom, kulturnom i obrazovnom podru­čju, …

HOP