Hrvatska već ima na snazi Zakon o ništavnosti ugovora o kreditu, donešen 1994. godine

0
1031

NELEGALNI-KREDITI-PONIŠTENJE-UGOVORAU Hrvatskoj je još na snazi Zakon o ništavnosti određenih vrsta ugovora o osiguranju i ugovora o kreditu koji je usvojen  1994. godine

Hrvatska je poznata po brojnim radnjama kroz koje su isprepletene manipulacije u kupnji dionica, a najdraža  kupnja je ona bez novca. Tako se u vrijeme pretvorbe i privatizacije dogodilo da su na tržištu bile dionice koje su kupovali najčešće dotadašnji članovi Uprava u nastojanju da postanu što prije većinski vlasnici tvornica, ali te dionice nisu isplaćivali u potpunosti, a bilo ih je koji  za dionice nisu platili  ništa.  Iste te dionice koje su kupili, ali nisu isplatili,  novi vlasnici davali su bankama kao osiguranje za kredite i tako su dolazili do velikih iznosa novca.

Uvidjevši da stvar izmiče kontroli i da je očigledno došlo do određenih nezakonitih radnji, Sabor Republike Hrvatske je na sjednici dana 27. siječnja 1994. godine donioZakon o ništavnosti određenih vrsta ugovora o osiguranju i ugovora o kreditu.  Navedenim zakonom riješeno je da „dionice koje nisu plaćene“ tzv. privremenice,   ne mogu služiti kao zalog za osiguranje potraživanja iz ugovora o kreditu za kupnju poduzeća, dijela poduzeća ili dionica poduzeća, odnosno da su takvi ugovori o kreditu ništavi. 

Zanimljivost u tom zakonu jest da se isti može s lakoćom primijeniti gotovo na sve ugovore o kreditu koji su sklopljeni sa bankama u dijelu; “Ugovor koji je ugovoren bez devizne klauzule ili – ugovoren s periodom početka otplate duljim od 12 mjeseci ili – bez osiguranja hipotekom na nekretnine čija procijenjena vrijednost iznosi najmanje 70% iznosa kredita,ništav je.”

Isječak iz Zakona:

Ugovor o osiguranju (polica osiguranja) kojeg je sklopila pravna osoba (ugovaratelj osiguranja) u društvenom ili pretežno državnom vlasništvu prema kojem osiguravajuće društvo (osiguratelj) može isplatiti otkupnu vrijednost police korisniku osiguranja (osiguraniku) a ne ugovaratelju osiguranja, ili prema kojem je ugovoreno “osiguranje otpremnine” korisniku osiguranja zbog prestanka radnog odnosa uslijed razrješenja ili odlaska u mirovinu u toku ili po isteku mandata, ili je ugovoreno osiguranje s elementom štednje koji u sebi ukljućuje i slučaj isteka pri kojem se korisniku osiguranja isplaćuje premija (tzv. “početno osiguranje”) ukamaćena za određene kamate, ništav je“

Članak 4. „Ugovor o kreditu između banke i fizičke osobe korisnika kredita na osnovi iskupljene stare devizne štednje ili na osnovi zaloga upisanih dionica (privremenih dionica koje nisu plaćene) sklopljen: – uz ušeđevine ispod 10% od vrijednosti kredita (kao ušteđevine uzima se i vrijednost stare devizne štednje) ili – sklopljen na vrijeme duže od 7 godina ili – uz kamatnu stopu nižu od 5% ili – ugovoren bez devizne klauzule ili – ugovoren s periodom početka otplate duljim od 12 mjeseci ili – bez osiguranja hipotekom na nekretnine čija procijenjena vrijednost iznosi najmanje 70% iznosa kredita,ništav je. Iznimno od odredbe stavka 1. alineja 6. ovoga članka ugovor kojim se kreditira preko 50% od iznosa iz ugovora o kupnji dionica sklopljenog između Hrvatskog fonda za privatizaciju i kupca dionica sklopljen bez osiguranja hipotekom na nekretnine čija procijenjena vrijednost iznosi najmanje koliko iznosi vrijednost kredita, ništav je. Za ugovor o kreditu odobren u protuvrijednosti hrvatskih dinara do iznosa 20.000 DEM prema srednjem tečaju Narodne banke Hrvatske na dan sklapanja ugovora ne može se isticati ništavost u slučajevima iz stavka 1. i 2. ovoga članka.

Članak 6. Korisnik kredita iz članka 4. ovoga Zakona dužan je banci isplatiti odjednom neisplaćenu vrijednost kredita. Ako do dana utvrđivanja ništavosti ugovora iz članka 4. ovoga Zakona korisnik kredita nije banci vratio neotplaćeni iznos kredita po ugovoru iz članka 4. ovoga Zakona, postaje ništavim i ugovor zaključen između korisnika kredita i Hrvatskog fonda za privatizaciju. Hrvatski fond za privatizaciju postaje vlasnik dionica koje su kupljene kreditom.

članak 8.

Tužbe za utvrđenje ništavosti ugovora iz članka 3. i 4. ovoga Zakona nadležnom sudu podnijet će Državno odvjetništvo Republike Hrvatske.

Nada Landeka

hop portal